Pogórze Izerskie
Położone jest na północ od Gór Izerskich, pomiędzy Nysą Łużycką na zachodzie i Bobrem na wschodzie. Podzielone jest doliną Kwisy na dwie części: zachodnią i wschodnią. Zachodnia część Pogórza należała historycznie i etnicznie do Łużyc, co jest do dzisiaj jeszcze widoczne m.in. w typie budownictwa ludowego (domy reglowe o konstrukcji przysłupowej). Zachodnią część Pogórza Izerskiego zajmuje wąska, ciągnąca się południkowo Dolina Nysy Łużyckiej. W tzw. Worku Turoszowskim sąsiaduje z nią Kotlina Turoszowska. Obszar ten zajęty jest przez olbrzymie odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego i hałdy nadkładu - jako skutek eksploatacji kopalni. Stanowią one przykład daleko posuniętej dewastacji krajobrazu. Nad Kotliną Turoszowską od pn.-wsch. wznoszą się wzgórza zaliczane do Przedgórza Izerskiego. Na północ od Kotliny Turoszowskiej po Dolinę Witki wznoszą się Wzgórza Działoszyna. Wzdłuż doliny Witki ciągnie się równoleżnikowo Obniżenie Zawidowa. Za Obniżeniem Zawidowa ciągnie się Równina Zgorzelecka. Na wschód pomiędzy nią a Doliną Kwisy rozciąga się Wysoczyzna Siekierczyńska, przechodząca we Wzgórza Zalipiańskie. Południowa część Pogórza Izerskiego od Kotliny Turoszowskiej po Kotlinę Mirską zajmuje najwyższe Przedgórze Izerskie z kulminacją Wojkowej (502 m). Przedgórze Izerskie stopniowo przechodzi ku południu w Wysoki Grzbiet Gór Izerskich.
Wschodnia część Pogórza Izerskiego pomiędzy dolinami Kwisy i Bobru zajmuje Kotlina Mirska, za którą u podnóża Grzbietu Kamienieckiego ciągnie się Przedgórze Rębiszowskie, przechodzące dalej w obniżenie Starej Kamienicy należące już do Kotliny Jeleniogórskiej. Równolegle do Przedgórza Rębiszowskiego, rozciągają się Wzniesienia Radoniowskie, a za nimi Wzgórza Radomickie.
Kamieniołom bazaltu w Lubaniu Śląskim
Pogórze Izerskie zbudowane jest w przeważającej części z gnejsów, granitognejsów, szarogłazów i łupków łyszczykowych.
Charakterystycznym elementem krajobrazu są wystające stożki wulkaniczne (okolice Lubania Śląskiego)oraz kamieniołomy, w których wydobywane są różne surowce np. granity, gnejsy, bazalty.
Pozostałość po wydobyciu bazaltu
Specyficznego piętna krajobrazowi nadają jeziora zaporowe na Kwisie (Leśniańskie i Złotnickie), Witce i Bobrze, które w takim skupisku nie występują nigdzie indziej na terenie Sudetów.
wstecz
|