gory.com.pl - używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnym ustawieniem przeglądarki.
::MENU
miejsca noclegowemiejsca noclegowe

Górskie Parki Narodowe i Krajobrazowe

Przemierzając górskie szlaki często turyści poruszają się po parkach narodowych. Parki narodowe są walorem przyrodniczym, krajoznawczym, przyciągającym rzesze turystów spragnionych obcowania z resztkami niemal dziewiczej przyrody. Park Narodowy to chroniony obszar przyrody, o powierzchni powyżej 10000 ha, obejmujący jeden lub więcej ekosystemów, wcale lub niewiele przekształconych przez człowieka. Przedstawia on szczególną wartość przyrodniczą, naukową, dydaktyczną, historyczną, kulturową, turystyczna i krajoznawczą. Wyróżnia się w nich dwa podstawowe rodzaje ochrony: ścisłą, eliminującą całkowicie ingerencję, człowieka, i częściową (częstsza w naszym kraju), dopuszczającą jedynie celową ingerencję przywracającą naturalny stan. Na terenie Polski południowej - w polskich Sudetach i Karpatach, istnieje osiem parków narodowych.

Parki Narodowe w Sudetach

Karkonoski Park Narodowy
Park Narodowy Gór Stołowych


Parki Narodowe w Karpatach

Babiogórski Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy
Magurski Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy
Tatrzański Park Narodowy

Park Narodowy w Górach Świętokrzyskich

Świętokrzyski Park Narodowy

mapa górskich parków narodowych w Polsce

Kolejnym walorem przyrodniczym są parki krajobrazowe. Są rozległymi miejscami o dużych walorach także historycznych, kulturowych, wychowawczych, turystyczno-wypoczynkowych, zdrowotno-sanitarnych i poznawczych. Zwykle jest to teren, na którym przeważa krajobraz naturalny z urozmaiconą rzeźbą, lasami, wodą, z zabytkami kultury, tworzącymi harmonijną całość z przyrodą. Często parki krajobrazowe osłaniają przed zewnętrznymi wpływami obszary bardziej rygorystycznie chronione (parki narodowe i rezerwaty), przejmując część ruchu turystycznego.

wstecz

::INFORMACJE

::INFORMACJE

Informacje o ciekawych miejscach, szlakach turystycznych i o tym wszystkim co trzeba zobaczyć będąc w górach ... więcej

::WIZYTÓWKI
::POGODA

Zobacz warunki pogodowe w górach ... więcej

::KAMERY ONLINE

W dziale "widoków" online zawsze ciekawe linki ... zobacz

::DOJAZD

Czym, dokąd, za ile? Czyli wszystko o tym jak dojechać na swój wymarzony wypoczynek ... szczegóły

Katalog Web Express

  © www.gory.com.pl 2000-2016  
ulubione startuj z www.gory.com.pl