Karkonosze
Karkonosze są najwyższym górskim pasmem Sudetów. Najwyższą kulminacją jest Śnieżka (1602m). 
Równia pod Śnieżką Pasmo to ciągnie się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie po Bramę Lubawską na wschodzie. Ku północy opada stromym stopniem do Kotliny Jeleniogórskiej, a na pn.-wsch. poprzez Przełęcz Kowarską łączy się z Rudawami Janowickimi. Przełęcz Karkonoska dzieli Karkonosze na dwie części: zachodnią i wschodnią.

Wschodnie Karkonosze
Bardziej na wschód, pomiędzy Przełęczą pod Śnieżką a Sowią Przełęczą i Przełęczą Okraj, ciągnie się Kowarski Grzbiet. Wschodnie zakończenie Karkonoszy, pomiędzy przełęczą Okraj i źródliskową częścią Doliny Bobru w Bramie Lubawskiej, stanowi Lasocki Grzbiet. Lasocki Grzbiet bywa też uważany za odrębną jednostkę. Główny Grzbiet opada stromo na północ ku wyraźnemu zrównaniu na wysokości ok. 650-750 m.n.p.m., które ciągnie się od Szklarskiej Poręby po Karpacz. Za zrównaniem ciągnie się Pogórze Karkonoskie, mocno rozczłonkowane i porozcinane dolinami potoków. Pogórze Karkonoskie sięga aż po Sobieszów, Podgórzyn, Sosnówkę i Miłków. Dalej Pogórze Karkonoskie przechodzi w Kotlinę Jeleniogórską.
Karkonosze są jedynym pasmem górskim w Sudetach, w którym bardzo dobrze widać działalność lodowca podczas ostatniego zlodowacenia, które miało miejsce w plejstocenie. W miejscach zalegania przez długi czas pokrywy śnieżnej powstały nisze niwalne. Część z nich przekształciła się w kary lodowcowe - jary. Po stronie polskiej powstało sześć kotłów lodowcowych i dziesięć nisz niwalnych m.in. Kocioł Szrenicki, Łabski Kocioł, pod Śmielcem, u źródeł Polskiego Potoku i Sopotu, pod Tępym Szczytem, Kocioł Smogorni, Biały Jar, u źródeł Czerniawki, u źródeł Płóknicy pod Czarną Kopą. Efektem zlodowacenia są również rumowiska skalne typu gołoborzy (na Wielkim Szyszaku, Śnieżce, Czarnym Grzbiecie). Doskonałym przykładem działalności lodowcowej są jeziora górskie w kotłach ( np. Śnieżne Stawki w Śnieżnych Kotłach, Wielki Staw, Mały Staw) .

Droga prowadząca do Strzechy Akademickiej
Te wymienione elementy krajobrazu Karkonoszy należą do najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej popularnych wśród turystów.
wstecz
|