::MENU
strona główna
miejsca noclegowe
miejsca noclegowe
księgarnia
www.konkurs.gory.com.pl
jak dodać swój ośrodek?
promocja na stronach www.gory.com.pl
jak korzystać ze strony?
pasma górskie
parki narodowe
jak dojechać w góry?
bezpieczeństwo w górach
www.klub.gory.com.pl
ciekawe miejsca
galeria
galeria
linki
księga gości
kontakt
uwagi o stronie

Beskid Niski

Beskid Niski rozciąga się po obu stronach granicy polsko-słowackiej, od Przełęczy Tylickiej na zachodzie, po Przełęcz Łupkowską na wschodzie. Wysokość szczytów nie przekracza w zasadzie 1000 m (Lackowa 999 m, na Słowacji - Busov 1002 m), a przełęcze są niskie i łatwo dostępne (Przełęcz Dukielska 502 m - odwieczny szlak na południową stronę Karpat). W obrębie Beskidu Niskiego wyróżnia się: Góry Hańczowskie, Pasmo Magurskie (Magura Małastowska i Magura Wątkowska), Góry Dukielskie zwane Beskidem Dukielskim oraz Pasmo Bukowicy. Na obszarze Magury Małastowskiej utworzono Magurski Park Narodowy.
Ku północy Beskid Niski przechodzi w pasmo Pogórza Wielickiego i Ciężkowickiego. Beskid Niski podobnie jak całe Karpaty należy do gór fałdowych systemu alpejskiego. Pasmo to jest pokryte bogatą szatą roślinną. W górach lasy zajmują ok. 70 % powierzchni. W wielu miejscach spotyka się wiekowe knieje będące pozostałością po dawnej karpackiej puszczy. Osadnictwo na tych terenach sięga odległych czasów. Dowodzą temu liczne znaleziska archeologiczne, ślady osad, cmentarzyska i pozostałości grodów. Ostatnia wojna, a głównie późniejsze zmagania z nacjonalistami ukraińskimi, tragicznie odbiły się na życiu i gospodarce Beskidu Niskiego. Konsekwencją tych wydażeń było wysiedlenie zamieszkałej tu ludności narodowości ukraińskiej, w tym również Łemków. Obecnie ludność ta zamieszkuje tylko nieliczne wsie Beskidu Niskiego. W głębi gór pozostają zarastające lasem wsie łemkowskie, które do dziś nie zostały zasiedlone. Więcej o kulturze zwyczajach, obrzędach tej społeczności można dowiedzieć się odwiedzając Regionalne Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Obszary te cechują się niezapomnianym charakterem - drewniane kościółki, cerkiewki - to przysparza niezapomnianych wrażeń.

wstecz

::INFORMACJE

Literatura o tematyce góskiej: albumy, encyklopedie, leksykony, mapy, przewodniki, przyroda, opowiadania, literatura faktu, literatura dziecięca, humor
                       ... więcej

::INFORMACJE

Informacje o ciekawych miejscach, szlakach turystycznych i o tym wszystkim co trzeba zobaczyć będąc w górach ... więcej

::POGODA

Zobacz warunki pogodowe w górach ... więcej

::KAMERY ONLINE

W dziale "widoków" online zawsze ciekawe linki ... zobacz

::DOJAZD

Czym, dokąd, za ile? Czyli wszystko o tym jak dojechać na swój wymarzony wypoczynek ... szczegóły

Katalog Web Express

  © www.gory.com.pl 2000-2002  
ulubione startuj z www.gory.com.pl